دکمه موبایل منو

جزییات خبر

یکشنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۷ / ۰۹:۱۷
سرویس : خراسان شمالی
کد خبر : ۱۶۲۷۲۶
گزارشگر : ۷۸

بانوی مددجو با کمک کمیته امداد موجب تحول در روستا شد

(یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷) ۰۹:۱۷

بانوی مددجوی خراسان شمالی توانست باپشتکار غیرت و ورود به عرصه اجتماع، تحول فکری مثبت در روستایش ایجاد کند.

حالا او بهیار روستا است وهمه او را به‌عنوان یک زن موفق باپشتکار می‌شناسند. وی زمانی توانست به‌عنوان یک زن بی‌سرپرست در محیط جامعه حضور یابد که بسیاری از مردان وزنان هم روستایش به دلیل تعصب‌های نا به‌جا و نگاه‌های کورکورانه نسبت به جایگاه زن، وی را تنها موجودی برای نگهداری فرزند در محیط خانه می‌دانستند.
 صغرا 21 سال بیشتر نداشت که همسرش را به دلیل بیماری از دست داد. وی نیز مانند بسیاری از زنان روستایش قربانی تصمیم‌های متعصبانه خانواده‌اش شده بود و از درس و مدرسه بازمانده بود.
این گزارش سرگذشت بانویی نمونه خراسان شمالی است که توانست در مقابل تمام ناملایمات زندگی سربلند زندگی کند.
صغرا به زندگی مشترک کوتاهش با همسرش اشاره کرد و گفت: زمانی که زندگی مشترکم را آغاز کردم، سن کمی داشتم و طبیعت زندگی در روستای ما، ازدواج زودهنگام دختر بود. بسیاری از زنان بیوه هم روستاییم مانند من قربانی این نوع تعصب‌های کورکورانه شدند، اما من نگذاشتم تا زندگی خودم و بچه‌هایم قربانی شود.
وی به مشکلات پیش رویش بعد از فوت همسرش اشاره کرد و گفت: دو فرزندم کوچک بودند که همسرم فوت کرد برای کسب درآمد و گذران زندگی راهی پیش رو نداشتم و حتی سوادی نیز نداشتم تا بتوانم شغلی را راه‌اندازی کنم. مجبور بودم در اتاقی یک‌دریک ونیم متر زندگی کنم که برای هیچ‌کس قابل‌تصور نیست. زمانی که تصمیم گرفتم روی پای خودم بایستم خیلی از مردم روستایم در مقابل من ایستاندند؛ چراکه آن‌ها ورود زنان به عرصه اجتماعی را برابر با انحراف یک زن می‌دانستند.
 این بانوی نمونه ادامه داد: در ابتدای آغاز فعالیت‌هایم بسیار مورد سرزنش‌های دوست و آشنا قرار گرفتم به‌طوری‌که از بین آن‌ها طرد شدم اما ناامید نشدم.
وی از آن روزها به‌عنوان روزهای تلخ یادکرد و ادامه داد: بعدازاینکه باراهنمایی یکی از دوستانم تحت حمایت کمیته امداد قرار گرفتم روزنه امیدی در زندگی‌ام حاصل شد. توانستنم از فرصت‌های آموزشی کمیته امداد در بخش‌های مختلف بهره‌برداری کنم.
وی با یادآوری اینکه با تلاش‌های بسیار خود را از بی‌سوادی مطلق به دیپلم رسانده است، افزود: با دوره‌های آموزش خیاطی کمیته امداد راه‌های خوبی به رویم باز شد و علاوه بر آن نیز توانستم دوره‌های آموزشی بهیاری را فرابگیرم و توسط سفارش‌ها یکی از حامیان طرح اکرام فرزندم در خانه بهداشت روستا مشغول به کار شوم.
وی یکی دیگر از زمینه‌های رشد و موفقیت خود و فرزندانش را حمایت‌های طرح اکرام ایتام کمیته امداد دانست و گفت: از زمانی که دو فرزندم در این طرح از حمایت‌های خیران بهره‌مند شدند، ماهیانه 400 هزار تومان به‌حساب آن‌ها واریز می‌شود که این امر در کنار اشتغال به کار خودم زمینه توانمندی من و فرزندانم را فراهم کرده است.
این بانوی نمونه به موفقیت‌های فرزند پسرش در حوزه ورزشی اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون پسرم در سن 12 سالگی در رشته ورزشی کشتی رتبه برتر استانی کسب کرده و حکم قهرمانی دارد. در نظر دارم تمام کمک‌های حامیانش را صرف تحصیل و ورزش پسرم کنم تا موفق شود.
وی همچنین به ساخت مسکن مناسب از سوی کمیته امداد اشاره کرد و گفت: توسط یکی از خیران زمینی در روستا به ما اهدا شد که توسط کمیته امداد در آن منزل مسکونی استاندارد و مناسبی احداث شد و هم‌اکنون در آن زندگی سرشار از آرامشی داریم.
وی همچنین بابیان اینکه من در روستایمان اولین زنی بودم که گواهی‌نامه رانندگی گرفتم، افزود: تمام این تلاش‌ها باعث شد تا دیدگاه بسیاری از اهالی روستایم نسبت به جایگاه والای یک زن در جامعه و حضور مؤثرش در حفظ کیان خانواده و دستاوردهای والای علمی و ورزشی برای فرزندان عوض شود.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۲۴۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید