جزییات خبر

چهارشنبه / ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۲۱:۱۹
سرویس : خراسان شمالی
کد خبر : ۱۷۴۷۹۵
گزارشگر : ۷۸

شیوه جمع‌آوری زکات فطریه به‌صورت غیرحضوری و الکترونیکی

(چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۲۱:۱۹

اولین جلسه دبیرخانه شورای زکات استان خراسان شمالی امروز با حضور اعضای این دبیرخانه با رویکرد تشریح راهبردها و برنامه‌های محوری در توسعه و ترویج این واجب الهی، اتخاذ برنامه‌های جدید در خصوص تغییر فرآیند هزینه کرد زکات برای آسیب دیدگان کرونا، اعلام میزان فطریه و همچنین تصمیم‌گیری برای جمع‌آوری فطریه برای حفظ سلامت جان مردم برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری کمیته امداد، مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی در ابتدای این جلسه به بیان گزارشی از فعالیت‌های دبیرخانه شورای زکات طی سال گذشته اشاره کرد و گفت: مردم نوع‌دوست استان خراسان شمالی در سال گذشته 13 میلیارد و 900 میلیون تومان زکات پرداخت کردند که از این میزان 10 میلیارد و 600 میلیون تومان آن زکات واجب و سه میلیارد و 300 میلیون تومان آن فطریه بوده است.
وی رشد زکات پرداختی مردم طی سال‌های 98 به 97 را بیش از 30 درصد عنوان کرد و اظهار داشت: 60 درصد این رقم برای محرومین و نیازمندان و 40 درصد آن نیز برای ساخت و آبادانی روستاها در بخش احداث مسجد، حسینیه، خانه عالم و ... هزینه شده است.
مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی با تشریح هزینه کرد زکات در حوزه محرومان افزود: 600 میلیون تومان از زکات سال قبل برای نیازهای تحصیلی و آموزشی،340 میلیون تومان برای مرمت مسکن،52 میلیون تومان برای درمان، 215 میلیون تومان برای جهیزیه و 5 میلیارد و 500 میلیون تومان نیز در بخش معیشت نیازمندان و باقی‌مانده در سایر بخش‌ها هزینه شده است.
وی اظهار داشت: از مجموع 542 روستای دارای شرایط پرداخت زکات، 309 روستا زکات واجب خود را پرداخت کردند و البته شهرستان‌هایی مانند اسفراین نیز در بحث پرداخت زکات مستحبی پیشرو هستند.
وی در ادامه به‌ضرورت جمع‌آوری فطریه به‌صورت غیرحضوری و از طریق شیوه‌های الکترونیکی برای حفظ سلامت مردم تأکید کرد و گفت: هم‌اکنون در حال فراهم‌سازی زمینه مناسب برای اجرای این طرح هستیم به‌زودی راه‌های پرداخت فطریه اعلام و از طریق رسانه‌های به اطلاع مردم روزه‌دار استان می‌رسد.
وی همچنین با اشاره به شماره‌حساب‌های نامعلوم منتشره در فضای مجازی و فاقد مجوز برای جمع‌آوری فطریه، از پلیس فتا تقاضا کرد این موضوع را مورد رسیدگی قرار دهد.
تعداد بازدید : ۲۴۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید